RSS linkedin

تاریخ‌های مهم کنگره

آغاز ارسال دستاورد: 1 شهریور 98

پایان مهلت ارسال دستاورد: 15 آبان 98

اعلام نتیجه‌ داوری دستاوردها: 20 آبان

آغاز نام‌نویسی در کنگره: 25 مهر تا 25 آبان 98

برگزاری کنگره: 29 و 30 آبان

 

 

  

 

تأکید بر نمود بیشتر رشته و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی در راستای ارتقاء سلامت جامعه: گزارشی از نشست کتابخانه ها و کتابداران پزشکی در پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات

نشست کتابخانه­ ها و کتابداران پزشکی با موضوع «بازنگری و تبیین حرفه و رشته کتابداری و اطلاع­رسانی پزشکی در وزارت بهداشت» در روز چهارشنبه مورخ 29/8/98 از ساعت 16 الی 18 در تالار فرهنگ کتابخانه ملی برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر فرزانه فضلی معاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی به عنوان دبیر و جناب آقای دکتر سید جواد قاضی میرسعید، دکتر مسعود محمدی  خانم پروانه مدیرامانی و دکتر علیرضا رحیمیبه عنوان اعضای اصلی نشست و همچنین مشارکت پرشور دانشجویان کتابداران و اعضای هیات علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی برگزار شد.

دکتر فرزانه فضلی در ابتدا گزارش مختصری از سه پیش نشست کتابخانه­ ها و کتابداران پزشکی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ستاد وزارت بهداشت تشکیل شد، ارائه کرد.

دکتر علیرضا رحیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان اولین سخنران در خصوص کتابدار بالینی و مشاور اطلاعات بالینی و نیز ابعاد دانشی و حرفه ای موضوع به ایراد سخنرانی پرداخت و تحقق این مهم را منوط به همکاری آحاد جامعه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی و نیز حمایت مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت دانست.

در ادامه دکتر فرزانه فضلی به ارائه دستاوردهای مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی، کتابخانه های مرکزی و کتابدارن پزشکی در سطح کشور پرداخت از جمله مهمترین آنها برگزاری دوره ­های آموزشی ضمن خدمت برای کتابداران با موضوع کتابدار بالینی و کتابدار پژوهشی در سطح ملی، منطقه و دانشگاه­های علوم پزشکی بود. همچنین ایشان به سایر فعالیت‌ها از جمله برگزاری 16 جلسه کشوری برای رؤسای کتابخانه های مرکزی، 6 جلسه ملی برای کارشناسان و رؤسای ادارات علم­ سنجی، تشکیل کمیته نرم افزاری کتابخانه­ های علوم پزشکی، ایجاد مخازن اطلاعاتی پژوهشی در کتابخانه­ های مرکزی و راه اندازی سامانه نوپا اشاره کرد که در راستای گردآوری، سازماندهی و دسترس پذیری تمامی اقلام اطلاعاتی در حوزه علوم پزشکی تهیه و در دسترس عموم کاربران قرار گرفته است .

در ادامه دکتر سید جواد قاضی میرسعید استاد پیشکسوت حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی به توصیف جایگاه کتابداران در دانشگاهها به عنوان شریف ترین، اخلاق مدارترین و قانون مدارترین قشر از اقشار جامعه مدنی نام بردند و به ذکر نام و یاد بزرگان علوم کتابداری و اطلاع رسانی، دکتر عباس حری، دکتر اسداله آزاد، سرکار خانم پوری سلطانی و دکتر ناصر شریفی پرداخت. ایشان تلاشهای این بزرگان را بسیار ارزشمند دانسته و از آنها به عنوان الگوهایی بسیار ارزشمند نام برد. در ادامه ایشان به محور اصلی نشست اشاره و از غیبت اعضای بورد گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی به عنوان افراد پاسخگو در حوزه مشکلات آموزشی و توسعه­ ای رشته گلایه کرد. ایشان وقفه­ ای که در چهار سال اخیر در گسترش گروه­های آموزشی کتابداری پزشکی از سوی شورای گسترش علوم پایه وزارت بهداشت به وجود آمده است را تهدیدی جدی دانست و از اعضای بورد آموزشی خواست تا نسبت به این موضوع که در پیش نشست­ها نیز به آن اشاره شده پاسخگو باشند و اقدامات صورت گرفته در راستای رفع موانع را گزارش دهند.  دکتر قاضی همچنین به ظرفیت بالای جذب دانشجوی دکتری در رشته کتابداری پزشکی اشاره و این پرسش را مطرح کرد که با عنایت به شرایط موجود در منع گسترش رشته و عدم جذب هیات علمی، چه برنامه ای برای حدود 60 دانشجوی مقطع دکتری تخصصی از سوی وزارت بهداشت و بورد پیش بینی و ارائه شده است؟!

در ادامه خانم پروانه مدیرامانی رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نقش آموزش و توانمندسازی کتابداران شاغل پرداخت و تحول در محتوای آموزشی را مهمترین زیرساخت تحول در حرفه و رشته کتابداری پزشکی دانست.

دکتر مسعود محمدی مدیر اطلاع رسانی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی نیز به عدم توجه اعضای بورد آموزشی در ارائه راهکار برای برون‌رفت از مشکلات موجود اشاره کرد که از مهمترین آنها می­توان به نبود توازن در جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی­، کارشناسی ارشد و دکتری است. همچنین محتوای قدیمی سرفصل های آموزشی بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی را یکی دیگر از مشکلات جدی رشته دانست.

در پایان اعضای هیات علمی، کتابداران و دانشجویان نظرات و پیشنهادات خود برای برون‌رفت از شرایط موجود را ارائه کردند. تلاش برای نمود بیش از پیش رشته و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی به منظور ارتقاء سلامت جامعه و ارتباط مستقیم حرفه مندان این رشته با پزشکان و کادر بالینی، به عنوان مهمترین راهبردها برای برون رفت از شرایط موجود مورد اتفاق نظر صاحب نظران قرار گرفت.

کنگره سالانه منتظر شنیدن پرسش‌ها، انتقادات و پیشنهادهای شما است.

        congress.ilisa.ir          این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

درباره کنگره

کنگره متخصصان علوم اطلاعات، ‌کنگره ایست حرفه‌ای که از سال 1394 و با هدف نزدیک کردن حرفه و دانشگاه آغاز به‌ کار کرده است. این کنگره تلاش می‌کند مکمل همایش‌های دانشگاهی و علمی- پژوهشی باشد که در انجمن‌های علمی و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور برگزار می‌گردد.
رفتن به بالا