گزارش اولین پیش‌نشست کتابخانه‌های دانشگاهی کنگره متخصصان علوم اطلاعات
اولین پیش‌نشست کتابخانه‌های دانشگاهی، در روز چهارشنبه،‌ 13 اسفند ۱۳۹۹، از ساعت 18 تا 20 با موضوع «اینترنت اشیاء: کاربردها و الزامات» به دبیری آقای دکتر محمدکریم صابری (عضو هیئت‌علمی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی همدان) برگزار شد. سخنرانان حاضر در این پیش‌نشست نیز آقای دکتر محمدرضا اسماعیلی گیوی (عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران)، آقای دکتر مسعود رزمی شندی (رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه امام صادق (ع)) و خانم دکتر نیره السادات سلیمان‌زاده نجفی (دانش آموخته دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه اصفهان) بودند.
این پیش‌نشست با سخنرانی دبیر علمی کنگره، خانم دکتر میترا صمیعی (عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌ طباطبایی) شروع شد، سپس دبیر نشست به تشریح و تبیین اهمیت کتابخانه‌های دانشگاهی و نقش مهم آن‌ها در حمایت از آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها پرداخت. در ادامه جناب دکتر اسماعیلی گیوی توضیحاتی دربارۀ چیستی، روند رشد، چالش‌ها و ظرفیت‌ها و آینده‌ اینترنت اشیاء (IOT: Internet of Things) ارائه دادند. دکتر اسماعیلی گیوی همچنین خاطر نشان کردند که اینترنت اشیاء ما را احاطه کرده است و در صنعت، حمل و نقل، سلامت، پزشکی و … حضور دارد باید برای استفاده از ظرفیت‌های آن برنامه‌ریزی کرد؛ در غیر این‌صورت این فناوری ما را به هر سویی خواهد برد. در ادامه دکتر صابری ضمن اشاره به اهمیت اینترنت اشیاء، اضافه کردند کتابخانه‌های دانشگاهی برای اینکه مخاطبانشان را از دست ندهند باید با این فناوری هم مسیر شوند و در کارکردهایشان تغییراتی را به وجود آورند.
در بخش بعدی پیش‌نشست، خانم دکتر سلیمان‌زاده در خصوص کاربردهای اینترنت اشیاء در کتابخانه‌های دانشگاهی مطالبی را بیان کردند. دکتر سلیمان‌زاده ضمن اشاره به اینترنت اشیاء به عنوان انقلاب صنعتی چهارم، کتابخانه‌ها را مراکز اطلاع‌ رسانی آمادۀ تغییر به سوی نیازهای جدید کاربران خواندند و معتقد بودند اینترنت اشیاء برای منابع و خدمات کتابخانه‌ها ارزش‌افزوده به همراه خواهد داشت. وی در این راستا به کاربرد اینترنت اشیاء در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی مانند موقعیت یابی دقیق کتاب، امانت دهی خودکار، جلوگیری از سرقت، سیستم مدیریت خودکار کتابخانه، ردیابی و تشخیص فعالیت در کتابخانه هوشمند، مدیریت مصرف انرژی، اطلاع از صندلی‌های خالی سالن مطالعه، استفاده از داده‌های اینترنت اشیاء به عنوان بخشی از داده‌های حجیم در کتابخانه هوشمند و ظرفیت‌های آن برای کاربران کم توان اشاره کردند.

در بخش پایانی پیش‌نشست، دکتر رزمی به بیان الزامات و استانداردهای اینترنت اشیاء در کتابخانه‌های دانشگاهی پرداختند. دکتر رزمی بیان کردند که در کتابخانه‌ها علاوه بر استاندار های کتابخانه‌ای برای پیاده‌سازی اینترنت اشیاء باید به پروتکل‌ها و استانداردهای اینترنت اشیاء توجه ویژه‌ای داشت. ایشان به تفصیل به مؤلفه‌های تجهیزات سخت‌افزاری، امکانات نرم‌افزاری، زیرساخت‌های شبکه‌ای و مخابراتی، مسائل امنیتی و حریم خصوصی، ویژگی‌ها و خصوصیات منابع‌انسانی و کتابداران پرداختند. ایشان همچنین اضافه کردند که بر اساس نتایج پژوهشی در خصوص الزامات و استانداردهای اینترنت اشیاء در کتابخانه‌های دانشگاهی، کتابداران تأیید کردند که می‌توان اینترنت اشیاء را در کتابخانه‌های دانشگاهی اجرا کرد. در پایان این نشست، به پرسش‌های حاضرین پاسخ داده شد.
لینک ظبط شده نشست: http://learning.ilisa.ir/p4rvdk7xvl84
گزارش خبری: دکتر محمد کریم صابری، دبیر پنل کتابخانه های دانشگاهی

آخرین اخبار