گزارش اولین پیش‌نشست دانشجویان و دانش‌آموختگان ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات

اولین پیش‌نشست دانشجویان و دانش‌آموختگان ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات در روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۹ در فضای ادوب کانکت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران به دبیری خانم فهیمه علی‌عسکری دبیر سابق اتحادیه ادکا و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

اعضا این پیش‌نشست، استاد پیشکسوت، آقای دکتر عبدالحسین فرج‌پهلو رئیس کارگروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی وزارت علوم، آقای دکتر جعفر عبادالله‌عموقین معاون فرهنگی پژوهشی دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه قم، آقای ایمان نریمانی کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی و خانم فرحناز سلطانی مدیر مسئول پژوهیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور بودند.

در ابتدای نشست، دبیر علمی کنگره ششم خانم دکتر میترا صمیعی ضمن ارائه مختصر از تاریخچه  تغییرات سرفصل‌ها و تغییر نام رشته در سال ۱۳۹۰ به بیان دغدغه و چالش‌های دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه و همچنین دغدغه دانش‌آموختگان این رشته پرداختند. وی در راستای عنوان کنگره «تحول دیجیتال» بیان کردند که باید این تحول در تمامی فضاهای تخصصی رشته، تلاش‌هایی صورت گیرد و متخصصان علوم اطلاعات می‌بایست خود را برای عصر تحول دیجیتال آماده کنند تا از بروز مشکلات احتمالی در این راستا جلوگیری شود. ایشان اضافه کردند که از اهداف ۲۰ پنل کنگره امسال، بررسی میزان قرار گرفتن تحول دیجیتال در رشته از جمله در فضاهای تخصصی مانند: آرشیو، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، آموزش و … است و عملکرد ما باید مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

در ادامه‌ی نشست خانم فرحناز سلطانی به بررسی سرفصل‌های دروس کارشناسی از سال ۱۳۹۰ و معرفی گرایش‌های به وجود آمده همگام با پیشرفت تکنولوژی و فناوری در رشته علم اطلاعات پرداختند. ایشان اظهار داشتند که باید با فناوری اطلاعات ارتباط گرفت تا در زمینه‌های شغلی جدیدی که به واسطه آن ایجاد می‌شود اعم از تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ و … متخصصان علوم اطلاعات نیز فعالیت کنند و فارغ‌التحصیلان این رشته بازار کاری خود را محدود به کتابخانه ندانند. در ادامه نشست آقای دکتر جعفر عبادالله به بررسی سرفصل‌های تصویب شده در سال ۸۸ و ۹۳ پرداختند و ضمن مقایسه آن‌ها بیان کردند که تغییرات ۶۶ درصدی در فاصله زمانی ۵ سال ممکن است جنبه‌های خوب و بدی را برای رشته رقم زند. وی در ادامه ضمن بیان تجربیات خود در این راستا به ارائه راهکار برای مشکلات پیش‌آمده پرداختند که با همراهی آقای دکتر معرفت و خانم دکتر صمیعی همراه بود. آقای ایمان نریمانی نیز به بررسی بازارکار تخصصی رشته پرداختند. نقطه نظر وی تأکید بر بازار کارتخصصی رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی بود، ایشان اظهار داشتند که نباید استثنائات را در نظر بگیریم و باید به نتیجه و هدف رشته توجه کنیم. زمانی می‌توانیم موفق عمل کنیم که دروس مفید و کاربردی در مباحث تدریسی وارد شود تا دانشجویان را برای بازارکار آمده کند.

در ادامه دکتر عبدالحسین فرج‌پهلو رئیس کارگروه رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی وزارت علوم به ارائه گزارش عملکرد کارگروه در این راستا پرداختند و اقدامات انجام شده توسط این کارگروه برای رفع معضلات موجود را به طور کامل برای شرکت‌کنندگان در نشست شرح دادند. از نکات مهم صحبت‌های ایشان رای‌زنی‌ها در راستای استفاده از فارغ‌التحصیلان این رشته در ۱۰۰ جایگاه شغلی بود.

در بخش پایانی نشست خانم فهیمه علی‌عسکری ضمن ارائه خلاصه‌ای از گفتگوهای پنلیست‌ها، به پرسش و پاسخ پرداختند. در این نشست دکتر زره‌ساز و دکتر صمیعی پیشنهاد همکاری‌های منسجم بین کارگروه رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی  و انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران مطرح کردند تا در راستای رفع مشکلات مطرح شده به صورت منجسم و هماهنگ عمل کنند.

برای مشاهده لینک ضبط شده این نشست اینجا را کلیک کنید.

گزارش: فهیمه علی‌عسکری (دبیر پنل دانشجویان و دانش‌آموختگان)

آخرین اخبار