در نخستین پیش‌نشست کتابخانه‌های پزشکی مطرح شد: ضرورت بازنگری و تبیین حرفه و رشته کتابداری اطلاع رسانی پزشکی در وزارت بهداشت
 
نخستین پیش نشست کتابخانه های پزشکی پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در روز چهارشنبه، از ساعت ۱۲-۱۰ در طبقه هشتم کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. حاضران در نشست، سرکار خانم دکتر فضلی دبیر پنل کتابخانه های پزشکی، جناب آقای دکتر قاضی میرسعید استاد و پیشکسوت کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی،سرکار خانم دکتر شاه‌ بداغی و سرکار خانم دکتر ولی زاده از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جناب آقای دکتر زره‌ساز، دبیر علمی پنجمین کنگره، خانم خراسانچی دبیر اجرایی کنگره و جمعی از اعضای هیئت علمی، اساتید، مسئولین کتابخانه‌ها، کتابداران و دانشجویان کتابداری پزشکی بودند. 
هدف از برگزاری پیش نشست، ارائه راهکارها و پیشنهادات متخصصین این حیطه برای برنامه ریزی هر چه بهتر پنل کتابخانه‌های پزشکی در پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات بود. در ابتدا خانم دکتر فضلی ضمن قدردانی از حضور متخصصین گفت: حیطه و موضوع پنل اصلی را با مروری بر نظرات همکاران در گروه و شرایط موجود حرفه و رشته در این نشست تعیین خواهیم کرد و در ادامه نقطه نظرات صاحبان اندیشه و فعالان عرصه را اخذ خواهیم نمود. 
سپس جناب آقای دکتر قاضی میرسعید، ضمن قدردانی از دست اندرکاران کنگره، برگزاری این پنل را فرصت مناسبی برای طرح و پیگیری مسائل و مشکلات حیطه کتابداری پزشکی از سوی مسئولین وزارت بهداشت و سایر حوزه‌های مرتبط دانست. ایشان به اقدامات غیرکارشناسی انجام شده در گذشته در وزارت بهداشت اشاره کرد که به رشته و حرفه آسیب جدی زده است. ایشان خواستار توجه بیشتر شورای گسترش وزارت بهداشت به تقاضای اعضای جامعه علمی کتابداری پزشکی برای توسعه آموزش این رشته در دانشگاه‌های مختلف کشور شد.
در ادامه، آقای دکتر زره ساز ضمن ارائه گزارشی کامل از چهار دوره گذشته کنگره گفت: کنگره امسال نیز با ارائه فراخوان مقاله، ایده و تجربه کار خود را آغاز کرد. این کنگره مشابه یک همایش علمی پژوهشی نیست بلکه انتظار ما این است که با الگوگیری از ایفلا صدای همه دست اندرکاران حوزه علوم اطلاعات برای طرح مسائل و پیگیری مطالبات علمی و حرفه‌ایشان باشد. ایشان اظهار امیدواری کرد که در سال‌های آینده، پیش‌نشست‌های کنگره به صورت مداوم و در طی سال برگزار شوند. زره‌ساز از همه دانشگاهیان و حرفه‌مندان حوزه علوم اطلاعات تقاضا کرد تا مقاله‌ها، تجربه‌ها و ایده‌های خود را از طریق وب‌سایت کنگره ارسال کنند.
در ادامه جلسه، خانم دکتر فضلی گزارشی از پیشنهادات و سوالات مطرح شده در گروه تلگرامی کتابخانه های پزشکی ارائه داد که در زیر به بخشی از آنها اشاره می‌شود:

– دعوت از تمامی اقشار کتابدار در قسمت های مختلف پنل‌ها 
– تلاش در جهت احیای  انجمن کتابداری پزشکی  
– راه اندازی سامانه ملی کتابداران و کتابخانه های پزشکی  
– آمادگی مرکز نوسعه و هماهنگی اطلاعات و امتشارات علمی برای برگزاری آموزش های ضمن خدمت برای کتابداران 
– تدوین بسته های آموزشی با همکاری گروههای آموزشی در جهت توانمند سازی کتابداران 
– تحقیقات نوین در حیطه کتابداری  
– راه کار در جهت خروج کتابداران و کتابخانه های پزشکی از سکون 
– اصلاح سرفصل دروس در مقطع ارشد و دکتری 
– مسائل مربوط به استخدام کتابدار پزشکی 
– تشکیل کارگروه مشاغل 
– ‌و….
 
در ادامه سرکار خانم خراسانچی، با اشاره به تم کنگره پنجم «ما و آینده: تحولات نوپدید در علوم اطلاعات، کتابخانه‌ها و آرشیوها» خواستار شرکت حضار و سایر حرفه‌مندان و دانشگاهیان در پویش کنگره با عنوان «ما و آینده» شد. ایشان خواستار آن شدند که هر فرد نقش و مسئولیت خود را در قبال بهبود آینده رشته و حرفه در کلیپی کوتاه بیان کند.
در ادامه حاضران، سوالات، پیشنهادات و راهکارهای خود را به اشتراک گذاشته و بهترین نظرات و گزینه‌ها برای پیش نشست دوم که در مشهد برگزار خواهد شد را جمع بندی کردند. از جمله موارد طرح شده توسط حضار می‌توان به تبعیت نکردن تصمیم‌گیرندگان وزارت بهداشت از گزوه‌های آموزشی در تصمیمات خود، ضرورت تعریف گرایش‌های تخصصی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، ضرورت حضور بیشتر اعضای بورد در مجامع علمی و حرفه‌ای همچون کنگره، توجه بیشتر به انتشار نشریات پژوهشی در رشته و قدردانی بابت بهبود وضعیت استخدامی فارغ‌التحصیلان اشاره کرد.
طبق صحبت اساتید، کتابداران و دانشجویان موضوع اصلی پنل کتابخانه های پزشکی با عنوان «بازنگری و تبیین حرفه و رشته کتابداری اطلاع رسانی پزشکی در وزارت بهداشت» تعیین و مقرر شد راهکارها در دو مقوله‌: ۱-آموزش و ۲-حرفه و بحث استخدام، پیگیری شود. در مقوله‌ی آموزش پیشنهاداتی بیان شد که شامل موارد زیر بود:
۱- مشکلات بازار کار دانشجویان دکتری کتابداری پزشکی
۲- تلاش برای گسترش رشته در دانشگاه‌هایی که پتانسیل ایجاد گروه را دارند.
و در مقوله حرفه و استخدامی به ۱- تعریف مشاغل جدید برای فارغ التحصیلان کتابداری پزشکی در رسته بهداشتی درمانی و ۲- تشکیل کارگروه مطالبات صنفی اشاره شد.
 
تهیه‌کنندگان گزارش: فاطمه ترابی و حمیدرضا تبرائی (اعضای کمیته اجرائی و روابط عمومی کنگره)

 

آخرین اخبار